Силовикам спростили стеження і проникнення в житло українців

Силовикам спростили стеження і проникнення в житло українців

Після вступу в силу нового КПК правоохоронці отримали право на негласні слідчі дії стосовно будь-якого громадянина. Порядок їх проведення затверджений спецінструкцією. Документ регламентує негласне проникнення оперативників в житло, зняття даних з особистого комп'ютера та взяття біологічних зразків. Експерти вважають, що такі дії силовиків порушують права людини, повідомляє «Коммерсант-Україна».

Інструкцію про організацію проведення негласних слідчих дій підписали СБУ, ГПУ, МВС і Держприкордонслужба. У документі говориться, що «негласними» є «слідчі дії, способи і факт проведення яких не підлягають розголошенню, а дані, отримані в їх результаті, є засекреченими».

Як повідомив виданню розробник КПК Святослав Олійник, НСД можуть проводитися щодо «необмеженого кола осіб, які не є підозрюваними, але, за даними слідства, володіють важливою інформацією».

Проводити НСД уповноважені прокурори або слідчі прокуратури, органів внутрішніх справ, безпеки, податкової служби. Силовики можуть почати НСД з дозволу слідчого судді або ініціювати їх - якщо ситуація пов'язана «із врятуванням життя людей, попередженням тяжкого злочину». Оперативникам, зокрема, дозволяється проводити прихований аудіо-та відеоконтроль, перегляд, виїмку чи накладення арешту на кореспонденцію. Крім того, допускається контроль дзвінків, SMS, MMS, листування в інтернеті; вилучення даних з комп'ютера без відома власника, а також негласне отримання «зразків матеріалів або сировини в публічно недоступних місцях для проведення порівняльного аналізу».

Інструкція дозволяє силовикам вести спостереження в публічно доступних місцях «без відома присутніх осіб», а також обстежувати житло чи іншу власність громадян. «Це не обшук, а негласне проникнення, - уточнив Олійник. - Обшук, як і раніше, буде проводитися за рішенням суду в присутності понятих». У старому УПК говорилося, що «особисте життя і таємниця листування громадян охороняються законом», а прослуховування телефонів, обшук або відеоспостереження можливі тільки за санкцією суду.

Генерал міліції у відставці народний депутат Геннадій Москаль («Батьківщина») вважає, що проведення НСД порушує конституційні права громадян. «У Конституції не вказано, що в цілях національної безпеки можна проникнути в житло без дозволу суду і понятих. Закон про оперативно-розшукову діяльність не дозволяє обшук без понятих. КПК в цілому не узгоджений з чинними законами, а все тому, що писали його теоретики, які поспішали видати кінцевий продукт», - обурився Москаль.

 
Написати нам
 

Коментарі (Коментарі можуть вносити тільки зареєстровані користувачі. )

 
 
Скарга на коментар Закрити вікно

Ви впевнені, що хочете повідомити адміністрацію порталу про те, що користувач порушує правила коментування та розміщення контенту?


Повідомити

Відмінити
 
 
 
Скарга на коментар Закрити вікно

 
 

Мапа

 
Ідентифікатор сторінки
Ідентифікатор сторінки:
1234

Пошук
 
 

Закрити
 
 
Написати повідомлення
Оберіть форму звернення:
 
 
 
Замовити дзвінок
person
phone
email
record_voice_over
create
Замовлення послуги